PREAMBUŁA

Pasażerowie i Inni!!!

Narasta zjawisko bezprzykładnego uciszania Obywateli w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji miejskiej. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw robią wszystko, co w Ich mocy, aby słowa Pasażerów głośno rozmawiających przez telefony komórkowe nie trafiły do przestrzeni publicznej. W naszym mniemaniu tramwaj, autobus, przedział PKP, a nawet BUS jest często jedynym miejscem, gdzie społeczeństwo może być w ogóle, kiedykolwiek wysłuchane.
Nie po to głośno rozmawiają żeby ich nikt nie usłyszał!

Apelujemy zatem o stworzenie przestrzeni dla ujścia bolączek, frustracji, radości i zachwytów oraz innego rodzaju ciśnień werbalno-lingwistycznych. Ponadto gorąco zachęcamy pozostałych Pasażerów, aby rejestrowali swoimi telefonami komórkowymi lub spisywali treść wszystkich, godnych najwyższego uznania aktów ekshibicjonizmu komunikacyjnego.

Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby te słowne „druki ulotne” zapisały się w naszej kulturze na podobieństwo zapisków niejakiego Wyspiańskiego, który ok. 113 lat temu spisał rozmowy nietrzeźwych rodaków podczas biesiady na bronowickim weselu.

Zapraszamy do tworzenia Narodowej Opery, czyli „Tramwaju zwanego Polska” w szczególności studentów wydziałów humanistycznych, w tym badaczy literatury, socjologów, psychologów, dziennikarzy, literatów, poetów i wszystkich tych, których interesuje udział w stworzeniu zbiorowego dzieła zaproponowanego przez Miotacza Idei i Dyrektora Teatru Groteska.

Nieśmiało sugerujemy profesorom, doktorom, asystentom i wszelkim innym promotorom nauki, aby ów eksperyment objąć szeregiem badań. Być może eksplorowanie obszarów badawczych, jakimi są tymczasowe (uzależnione od rozkładu jazdy) populacje użytkowników komunikacji miejskiej jest dobrym tematem do napisania pracy licencjackiej, nie wspominając już o magisterskiej?! Jesteśmy przekonani, że wyżej wspomniane badania mogą stanowić podstawę do wysnucia istotnych dla nauk humanistycznych wniosków.

Doniosłość naszej inicjatywy docenił Michał Rusinek, który własnymi ustami wyraził gotowość do współtworzenia tego dzieła literackiego.

Informujemy, że Zbigniew Książek w rozmowie telefonicznej został poruszony i porwany ideą naszego przedsięwzięcia i zadeklarował, że napisze serię piosenek. Otrzymaliśmy również klepnięcie w ramię od Andrzeja Sikorowskiego, któremu problem rozmów w środkach komunikacji nie jest obcy, w związku z piosenką, którą przed laty zaśpiewał w duecie z Anną Treter („Ble, ble”).

Bardzo sobie cenimy udział Piwnicy pod Baranami, którą zamierzamy traktować jako nasz doświadczalny poligon literacki, ponieważ nadsyłane drogą mailową opowieści komunikacyjne będą adaptowane oraz przedstawiane w tym kabarecie, w celu nieinwazyjnego rozpoznania bojem, czy aby na pewno znajdą swoje godne miejsce w Operze Narodowej.

Operę Narodową, czyli Tramwaj zwany Polska wspierają ZIKIT oraz MPK.

Albowiem Opera Narodowa dotyczy całego kraju, zapraszamy do udziału w tym dziele wszystkie inne przedsiębiorstwa komunikacyjne z całej Polski .

 

Obywatele!! Do dyktafonów, kamer i piór!!!

 

Faktem jest, że Pasażerowie, którzy głośno rozmawiają  za wszelka cenę chcą być wysłuchani!
Aby przynieść im zasłużoną ulgę prosimy:
Rejestrujcie lub zapisujcie najciekawsze rozmowy usłyszane w środkach komunikacji miejskiej.
Wysyłajcie najciekawsze dialogi lub monologi na adres:

TramwajZwanyPolska@gmail.com

Dla autorów dialogów, które zostaną użyte w sztuce czekają nagrody, jak również chwała wraz z Toposem Exegi Monumentum (i w ogóle) na czele.

 

Informacja dla nagranych:
Nie turbujcie się! Wasze wizerunki zostaną zamazane, a głos zniekształcony, po to abyście w dalszym ciągu mogli prowadzić równie głośne rozmowy komunikacyjne.

Trwają prace nad stworzeniem przejrzystego i klarownego regulaminu*, w którym precyzyjnie określimy nasze oczekiwania i Wasze prawa, jak również warunki, na których będziemy od Was pobierać relacje i umieszczać w przestrzeni publicznej (nośniki elektronicznie, Internet oraz scena Teatru).

*(przypuszczalny termin publikacji: 2 lutego 2015 r.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s